K. T. Belediyeler Birliği’ne üye bazı belediye başkanları 15-18 Ekim tarihleri arasında Türkiye-Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti’nin davetlisi olarak İstanbul’da temaslarda bulundu.

K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Başkanlığı’ndaki heyet İstabul’daki bazı belediye başkanları ile görüştü ayrıca bir takım incelemelerde bulundu.

Bu kapsamda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Eyüp Sultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden, Halk Ekmek Fabrikası ile İSTAÇ’ı (İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.) da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İSTAÇ’ta Genel Müdür Mustafa Canlı ile biraraya gelen belediye başkanlarına katı ve tıbbi atık yönetimi konusunda da bilgiler verildi.

Bir başka tesiste de cam ürünleri imalatı ve geri dönüşümü ile ilgili incelemelerde bulunan belediye başkanları, EnTech Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nı ziyaret etti.

Kıbrıs Gazileri ile de biraraya gelme fırsatı bulan heyet, Kıbrıs’ta şehit düşen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in İstanbul Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’nde bulunan kabrini ziyaret etti. Heyet, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Avcılar Temsilciliği Başkanı Nurettin Ağaoğlu ile de biraraya geldi.

Ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, İstanbul’da biraraya gelme fırsatı yakaladıkları bazı belediye başkanları ile çok yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ziyaretlerinin, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yerel yönetimler, kurumlar arası işbirliği, tecrübe paylaşımı ve yaptıkları incelemeler açısından oldukça faydalı olduğunu belirten Özçınar, bunun karşılıklı artarak devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Özçınar, davetlisi oldukları Türkiye-Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti Genel Başkanı Rüşat Aydoğan’ın da ziyaretleri boyunca kendilerine eşlik ettiğini belirterek teşekkürlerini iletti.

K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar başkanlığındaki heyette, K. T. Belediyeler Birliği Asbaşkanı, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros yer aldı.