İsmail Arter – Gazimağusa Belediye Başkanı

İsmail Arter 1959’da Larnaka’da doğdu.

İlk ve ortaokulu Larnaka‘da okuyan Arter, liseyi Gazimağusa Namık Kemal Lisesi‘nde bitirdi. 1982 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Ziraat Makineleri Bölümü’nden mezun olan Arter, aynı yıl TÜBİTAK bursu ile Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü‘nde aynı bölümde master öğrenimine başladı.

Arter, 1988 yılında Ziraat Yüksek Mühendisi olarak, Tarımsal Donatım Servislerinde ve Çevre Koruma Dairesi’nde mühendis olarak görev yaptı. Bu dönem içerisinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bir yılı aşkın bir süre ile İdare Amirliği görevini yapan Arter, 2003’te Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevine atandı.

14 Aralık 2003 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde Milletvekili seçilen Arter, 2005-2006 yılları arasında Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı‘nda Bakanlık Müdürlüğü ve Genel Koordinatör görevlerini üstlendi. 25 Haziran 2006’da Demokrat Parti Gazimağusa Belediye Başkanı adayı olan Arter, 27 Ocak 2014 tarihinden itibaren Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı, Genel Koordinatörlüğü ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi.

İyi derecede İngilizce bilen ve evli ve iki çocuk babası olan Arter, ilk kez Haziran 2014’te Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na seçilmişti.