Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti ile birlikte, UCLG-MEWA Genel Kurulu’na katılan Girne Belediyesi UCLG-MEWA Eş Başkanlığı’na seçildi.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Kurulu’na katıldı.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar başkanlığındaki heyette Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ile K. T. Belediyeler Birliği Genel Koordinatörü Hüseyin Köle yer aldı.

Özçınar: “Tecrübe paylaşımı çok önemli”

 

UCLG-MEWA Genel Kurulu’na seslenen K.T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın ve dünyanın geçirdiği korona süreci sonrası böyle bir buluşma tertip edilmesinin çok önemli olduğuna işaret etti. Özçınar, gelişen dünyada yerel yönetimler arasındaki dayanışmanın önemini de vurguladı ve Covid-19 pandemisinden dersler çıkarıp ilişkilerin artırılması gerektiğini söyledi. Özçınar ayrıca, “Tabii dünyadaki küresel ısınma ve buna bağlı olarak da tarımın öne çıktığı bir dünyamızda bu yönde yapılacak çalışmalarla katkı koymak, birlikte tecrübe paylaşımı yapmak çok önemli” dedi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı’na seçildi

 

Filistin’den El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh’in, 2022-2025 dönemi için oy birliğiyle UCLG-MEWA Başkanı olarak seçildiği Genel Kurul’da Komite Başkanları ve Eş Başkanları da belirlendi.

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı’na seçildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı’na seçilmiş olması hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C) hem de Girne Belediyesi’nin uluslarası görünürlüğünün artması açısından oldukça büyük önem taşıyor.

 

Özçınar: “Uluslararası görünürlük adına gurur verici bir temsiliyet”

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün Eş Başkanlığa seçilmesinden duydukları mutluluğu dile getirerek, bunun hem K.K.T.C. hem de Girne adına çok önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

 

Mahmut Özçınar, ambargolar altında olan K.K.T.C’nin uluslarası görünürlüğü açısından bunun gurur verici bir temsiliyet olduğunu kaydetti.

K. T. Belediyeler Birliği’ne Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Eş Başkanlığı görevi

Genel Kurul’da K. T. Belediyeler Birliği Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Eş Başkanlığı’na seçilirken K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Çevre Komitesi Eş Başkanlığı’na, Beyarmudur Belediye Başkanı İlker Edip Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eş Başkanlığı’na getirildi.

 

UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı yanında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlığı’na da seçilen Güngördü ayrıca, 2019-2022 yılları arasında yürüttüğü Kültür ve Turizm Komitesi’nin başkanlığını devrederek Eş Başkanlık görevini de üstlendi.

 

Orçan: “Yerel yönetimler olarak rol üstlenmek önemli”

 

K. T. Belediyeler Birliği Heyetinde yer alan Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Genel Kurulu ile Küresel Tarım Forumu’na da katıldı. Orçan, pandemi ve sonrasındaki süreçte sağlıklı gıdaya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirterek, yerel yönetimler olarak bu konuda rol üstlenilmesi ve çiftçiye önderlik edilmesi gerektiğini gördüklerini söyledi. Tatlısu Belediyesi olarak başlattıkları çalışmalara yoğunlaşacaklarını kaydeden Orçan, neler yapılabileceğine dair fikir teatisinde bulunduklarını, faydalı bilgiler edindiklerini belirtti.