Kıbrıs Türk Belediyeleri, 18-19 Kasım’da gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, İdari Komite Toplantısı ile Güncel İşler Komite Toplantısı’nda temsil edildi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve K. T. Belediyeler Birliği Genel Koordinatörü ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin Köle, Strasbourg’ta bugün (19 Kasım) gerçekleştirilen İdari Komite Toplantısı’na tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrası ilk kez yüzyüze olarak katıldı.

   

Güncel İşler Komite Temsilciliği’ni yürüten Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise dün (18 Kasım) gerçekleştirilen Güncel İşler Komite Toplantısı’na çevirimiçi olarak katıldı.

Güncel İşler Komite Toplantısı’nda LGBT, gençlerin karar alma süreçlerine katılımı gibi konular ele alınırken, İdari Komite Toplantısı’nda ise online nefret söylemleri ve uydurma haberlerin yerel demokrasi üzerindeki etkileri, akıllı şehirler ve bölgeler, yerel kimlikler gibi konular tartışıldı.

Özçınar, şehirler ve bölgeler arası işbirliğinin önemine dikkat çekti

 

Akıllı şehirler ve bölgeler konusu ile ilgili toplantıda söz alan Özçınar, dijitalleşmenin artık hayatın bir parçası olduğunu vurgulayarak, vatandaşın hayatını olumlu yönde etkileyecek çalışmalar yürütülebileceğini kaydetti. Özçınar, şehirler ve bölgeler arası işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Özçınar, Güngördü ve Köle Strasbourg’ta Büyükelçiler ile görüştü

Strasbourg’ta yer alan toplantıya katılan Özçınar, Güngördü ve Köle ayrıca buradaki temasları kapsamında, Avrupa Konseyi nezdindeki T.C. Daimi Temsilci Büyükelçi Kaan Esener ve KKTC Strasbourg Temsilcisi, Büyükelçi Ayda Soylu ile de biraraya gelerek görüşmeler gerçekleştirdi.