Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti, Strasbourg’da yer alan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin komite toplantısına katıldı.

 

Belediyeler Birliği’nin Güncel İşler Komite Temsilciliği görevinde bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı’ya Belediyeler Birliği Genel Koordinatörü ve Uluslararası Delegasyon Sekreteri Hüseyin Köle ile LTB Dışilişkiler Birimi’nden Zehra Zekai eşlik etti.

 

Güncel İşler Komite Toplantısında söz alarak bir konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, çocukların barış dili ile eğitilmesinin önemini vurguladı.

 

LTB Başkanı Harmancı, konuşmasında sığınmacılar konusuna da değindi.

 

Harmancı konuşmasında, 2004 yılında gerçekleştirilen referandumda, Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu “Evet” demesine rağmen Kıbrıs sorununda, bir çözüme ulaşılamadan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne katılmasıyla birlikte, Kıbrıs’ın kuzeyinde AB Müktesebatı’nın askıya alındığını anımsattı.

 

Harmancı sözlerini söyle sürdürdü; O dönemde AB Konseyi tarafından alınan kararlarda “Kıbrıs Türk toplumunun gelecekteki yerinin birleşik bir Kıbrıs olarak Avrupa Birliği’nde olduğu,” “Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonunun sona ermesi” ve “AB ile temasının geliştirilmesi” taahhüt edilmişti. Ancak buna rağmen Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden kamu kurumlarıyla (ki buna 1958’de kurulmuş olan ve 1960 Anayasası’nda tanınan Lefkoşa Türk Belediyesi de dahildir) sığınma, mülteciler, insan ticareti gibi insani konularda dahi stratejik/fonksiyonel bir iş birliği geliştirmeyi reddetmiştir.”

 

“KKTC’nin uluslararası tanınırlığı olan bir devlet olmadığı için, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile de direkt olarak bağı bulunmadığını söyleyen Harmancı, bu ve benzeri konularda işbirliği mekanizmasının geliştirilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

 

LTB Başkanı Harmancı, Kıbrıs’ın kuzeyinde Yerel Yönetimler Reformu’nun da gündemde olduğunu anımsatarak, Konsey’in buna gerekli ilgiyi göstereceğine inanç belirtti.