Mahmut Özçınar: “Elimizi çabuk tutup, çalışmaları bir an önce başlatmalıyız”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, sel ve su taşkınlarına neden olan sorunlara ilişkin çözüm önerilerine dikkat çekerek görüşlerini dile getirdi.

Özçınar yaptığı açıklamada, master programlarına uygun proje üretme zorunluluğu doğduğuna vurgu yaparak, özellikle havza yönetimi, ana yol drenaj ve yağmur suyuna duyarlı şehirlerin planlanmak zorunda olduğunu belirtti.

Sorunun mutlak çözümünün, deneyimlerden faydalanarak hazırlanacak bilimsel çalışma ile birlikte merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin kaynak ayırması ile mümkün olacağını ifade eden Özçınar, “bugünden başlamak üzere, yeni proje uygulamaları ile bu sorunu çözmek ve kaynaklarımızı yağmur suyu drenaj altyapısında kullanmamız gerekliliği ortaya çıkmıştır” dedi.

Özçınar “küresel ısınma bizi bu çalışmayı bir an önce başlatmaya ve elimizi çabuk tutmaya zorluyor. Çünkü, küresel ısınma sonucunda oluşan yüksek yoğunluklu yağışları, mevcut yapılarımız taşıyamaz duruma gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Mahmut Özçınar ayrıca, ülkenin yağış miktarına göre, risk haritalarının devlet katkısı ile ivedi olarak hazırlanıp, tedbir alma konusunda sağlıklı hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Özçınar’ın açıklaması şöyle:

Yoğunluğu yüksek taşkınlarla, sele dönüşen yağmurlar sonucu hissedilen sorunları çözmek adına, mutlaka master programlarına uygun proje üretme zorunluluğu doğmuştur.

Özellikle havza yönetimi, ana yol drenaj ve yağmur suyuna duyarlı şehirlerimizi planlamak zorundayız.

Sorunun mutlak çözümü, deneyimlerden faydalanarak hazırlanacak bilimsel çalışma ile birlikte merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin kaynak ayırması ile mümkün olacaktır.

Ancak bu şekilde çözüm üretilebilir.

Bugünden başlamak üzere, yeni proje uygulamaları ile bu sorunu çözmek ve kaynaklarımızı yağmur suyu drenaj altyapısında kullanmamız gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Küresel ısınma bizi bu çalışmayı bir an önce başlatmaya ve elimizi çabuk tutmaya zorluyor.

Çünkü, küresel ısınma sonucunda oluşan yüksek yoğunluklu yağışları, mevcut yapılarımız taşıyamaz duruma gelmiştir.

Bunun yanında, ülkemizin yağış miktarına göre, risk haritalarının devlet katkısı ile ivedi olarak hazırlanıp, tedbir alma konusunda sağlıklı hareket etmemiz gerektiğini belirtmek isterim.

                                          K.T.Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı

                                                                                               Mahmut Özçınar

2018-12-14T08:03:03+00:00 14 Aralık 2018|