Mehmet Harmancı 1977’de Lefkoşa’da doğdu. Türk Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Üniversite öğrenimi boyunca Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıslı Öğrenciler Birliği öğrenci inisiyatifinde aktif görevlerde bulundu. Yüksek lisans derecesini Liverpool John Moores Üniversitesi AB ve Politika alanında tamamladı.
Toplumcu Kurtuluş Partisi’nde siyasi yaşamına başlayıp TKP ve Barış ve Demokrasi Hareketi Gençlik Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi. AB tarafından sağlanan yardım paketinin fizibilite çalışmaları ile projelerinde yöneticilik ve koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2005-2008 arasında bir tur operatörlüğü firmasında Genel Müdür olarak çalıştı.

The Management Center (Yöneticilik Merkezi)’nde iki toplumlu “Engage Projesi”nin yöneticiliğini yaptı.

Haziran-Eylül 2013 tarihlerinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. Toplumcu Demokrasi Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mehmet Harmancı, 4. Olağan TDP Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne, ardında da Genel Sekreterlik görevine seçildi.

İlk kez Haziran 2014’teki yerel seçimde LTB Başkanlığına seçilen Harmancı, iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve bir çocuk babasıdır.