Özçınar: “Bizler için önemlidir ve hepimize büyük görevler düşmektedir”

Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen “Yerel Altyapı Tesisi” (LIF) proje teklif çağrısının tanıtımında konuşan KTBB Başkanı Özçınar, altyapı projelerinin doğru kullanılması, doğru yönetilmesi, sürdürülebilir olması ve geniş kitlelere ulaşılabilirliğinin önemine dikkat çekti. Özçınar, kurallı hareket etmenin ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu altyapılara bir an önce ulaşılmasının da önemli olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen “Yerel Altyapı Tesisi” (LIF) proje teklif çağrısının tanıtımı bugün Lefkoşa’daki “Bandabuliya Sahnesi”nde yapıldı.

Avrupa Komisyonu ve UNDP temsilcileri, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, KTBB yetkilileri ve bazı belediye başkanları ile yetkililerinin de katıldığı tanıtım etkinliği saat 10.30’da gerçekleştirildi.

Proje teklifleri için son tarih 9 Eylül

LIF, proje teklif döngüleri üzerinden yerel altyapı yatırımlarını belirleyecek, inceleyecek, olgunlaştırıp hazırlığını yaparak uygulamasını gerçekleştirecek. Yerel topluluklara kişi veya grup olarak proje teklifi sunmak için fırsat tanınacak, LIF teklif döngüleri UNDP tarafından belirli aralıklarla gerçekleştirilecek.

Uygun projeler ise çevresel altyapı, su sistemleri, atık su sistemleri, yağmur suyu drenaj sistemi, evsel ve yeşil atık, sanayi atıkları, atığın kaynağında ayrıştırılması, doğal alanların yenilenmesi peyzaj ve koruma, sosyal yaşam alanları, parklar, yeşil alan ve spor tesisleri vb. olarak açıklandı.

Proje teklifleri 9 Eylül saat 17.00’ye kadar [email protected] adresinden e-posta yoluyla yapılabilecek, ayrıntılı bilgi için yine aynı adrese başvurulabileceği belirtildi.

“Projeler uygulandıkça ve geliştirilip genişletildikçe bütçenin devamı sağlanacak”

Etkinlikte ilk sözü alan Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson yaptığı konuşmada, altyapı gelişimi için AB finansmanına eşit erişim hakkını desteklediğini söyledi. Bjornsson, Mağusa, Güzelyurt atık su tesislerinin kapasitesinin geliştirilmesi, Lefkoşa ana isale hattı ve buna benzer projelerin UNDP ile birlikte geliştirilmesi için çalıştıklarını anlattı.

Projeler uygulandıkça ve geliştirilip genişletildikçe bütçenin devamının sağlanacağını vurgulayan Kjartan Bjornsson, çevrenin korunması ve Kıbrıs’taki her iki toplum için de daha yaşanabilir bir ülkeye sahip olunabilmesi adına kaliteli, uygulanabilir projelerin üretilmesinin önemine işaret etti.

“Kurallı hareket etmek ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu altyapılara bir an önce ulaşılması önemli”

K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da sözlerine “yerel alt yapının gelişmesi için burada bulunuyoruz” şeklinde başlayarak LIF oluşumunun kendilerini memnun ettiğini vurguladı.

 “Bu bizler için önemlidir ve hepimize büyük görevler düşmektedir” diyen Özçınar, bu projelerin hayat bulmasının kurumsallaşma adına da büyük önem taşıdığını ifade etti.  

Altyapı projelerinin doğru kullanılması, doğru yönetilmesi, sürdürülebilir olması ve geniş kitlelere ulaşılabilirliğinin önemine dikkat çekerek, belediyelerin aracı rolünü üstlenmeye devam edeceklerini söyledi.

Belediyelerin en büyük sorunlarından birinin AB kuralları içerisindeki mülkiyet sorunuyla birlikte gelen sorunlar olduğuna vurgu yapan Özçınar, kurallı hareket etmenin ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu altyapılara bir an önce ulaşılmasının önemli olduğunu söyledi.

“AB ve UNDP’nin ortak bir projede daha yer almasından onur duydum”

UNDP Program Yöneticisi Tiziana Zennaro da Avrupa Birliği ve UNDP’nin ortak bir projede daha yer almasından onur duyduğunu belirtti.

Zennaro, 11 Nisan’da tanıtımı yapılan programın, 17 sürdürülebilir kalkınma projesi için çalışacağını ifade etti ve bunlar arasında “temiz ve atık su” projeleri, “uygun fiyatlı temiz enerji” projeleri, “sürdürülebilir şehirler” ve “sorumlu tüketim” konuları da bulunduğunu belirtti.

Zennaro’nun konuşmasının ardından UNDP Program Mühendisi Ali Çağlar da proje teklif çağrısıyla ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

2019-06-20T11:51:52+00:00 20 Haziran 2019|