Özçınar: “Çevreye duyarlılık arzu edilen noktada değil”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, çevre ile ilgili duyarlılığın sadece özel günlerde değil, her zaman canlı kalmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Özçınar, bilincin artırılması ve sorunlara dikkat çekilmesi amacıyla özel günlerde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini anımsatarak yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının da her geçen gün topluma daha fazla bilinç kazandırdığının söylenebileceğini kaydetti.

“Bireylerin de hatırı sayılır çabaları olduğunu gözlemleyebiliyoruz” diyen Mahmut Özçınar, kimi yurttaşların duyarlılıklarını sosyal medya aracılığıyla paylaşıp, yanlışı olan bireyleri de uyarabildiğini ancak çevreye karşı duyarlılığın yine de arzu edilen noktada olmadığının da bir gerçek olduğunun altını çizdi.

Mahmut Özçınar, “özellikle anayol kenarlarında dikkat çeken çöpler üzütü vericidir. Yaşadığımız bu zamanda seyir halindeki araçtan etrafa gelişigüzel çöp atılması gerçekten kabul edilemez bir durumdur” dedi.

KTBB Başkanı Mahmut Özçınar, “Yetkililerin denetimleri, çevre temizliği gibi faaliyetleri elbette gereklidir ve görevdir. Ancak toplumumuzun da bilinçli olması önemlidir. Kirletmeden, sahiplenerek yaşamımızı sürdürmek gerektiği gibi “nasıl olsa birilerinin görevidir, temizliği yapılacak” zihniyetiyle hareket edilmemeli” ifadelerini kullandı.

Özçınar, çevremizin evimiz olduğu bilinciyle hareket eder, çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirirsek, geleceğe daha güzel yaşam alanları bırakabilir, sağlıklı bir yaşam sunabiliriz” dedi.

 

Mahmut Özçınar’ın açıklamasının tam metni şöyle:

Çevremizle ilgili duyarlılığımızın sadece özel günlerde değil her zaman canlı kalması kaçınılmazdır.

Bilincin artırılması ve sorunlara dikkat çekilmesi amacıyla özel günlerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının da her geçen gün topluma daha fazla bilinç kazandırdığını söyleyebiliriz.

Bireylerin de hatırı sayılır çabaları olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Kimi yurttaşlarımız duyarlılıklarını sosyal medya aracılığıyla paylaşıp, yanlışı olan bireyleri de uyarabiliyor. Ancak çevreye karşı duyarlılığın yine de arzu ettiğimiz noktada olmadığı da bir gerçek.

Özellikle anayol kenarlarında dikkat çeken çöpler üzütü vericidir. Yaşadığımız bu zamanda seyir halindeki araçtan etrafa gelişigüzel çöp atılması gerçekten kabul edilemez bir durumdur.

Yetkililerin denetimleri, çevre temizliği gibi faaliyetleri elbette gereklidir ve görevdir. Ancak toplumumuzun da bilinçli olması önemlidir. Kirletmeden, sahiplenerek yaşamımızı sürdürmek gerektiği gibi “nasıl olsa birilerinin görevidir, temizliği yapılacak” zihniyetiyle hareket edilmemeli.

Çevremizin evimiz olduğu bilinciyle hareket eder, çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirirsek, geleceğe daha güzel yaşam alanları bırakabilir, sağlıklı bir yaşam sunabiliriz.

 

 

 

K.T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı

 

Mahmut Özçınar

2018-10-30T09:34:30+00:00 30 Ekim 2018|