Özçınar: Refikoğlu’nun görevden alınması siyasi bir karar değil

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı Anıtlar Yüksek Kurulu’nda KTBB’yi temsil eden Merter Refikoğlu’nun, KTBB Yönetim Kurulu tarafından oybirliğiyle görevinden alınarak, yerine Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Bayındırlık ve İmar Şube Amiri Dervişe Ener’in getirilmesi konusunda açıklama yaptı.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ahmet Karagözlü’ye konuşan Mahmut Özçınar, Belediyeler Birliği’ni 2014 yılından itibaren Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı Anıtlar Yüksek Kurulu’nda temsil eden Merter Refikoğlu’nun görevden alınmasının siyasi bir karar olmadığını ifade etti.

Özçınar, Belediyeler Birliği olarak bu kararı Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle aldığını belirterek, teknik olarak söz konusu makama başkent belediyesinin şube amirinin getirilmesinin daha doğru olduğuna karar verdiklerini söyledi.

Lefkoşa’nın gerek başkent olması, gerekse imar ve konumu gereğince bu makama daha uygun olduğunu kaydeden Özçınar, bu nedenle söz konusu makama LTB-Bayındırlık ve İmar Şube Amiri Dervişe Ener’in getirildiğini dile getirdi.

“Kadrolu birinin temsil etmesi daha doğru”

Ayrıca Refikoğlu’nun sözleşmeli bir memur olmasından dolayı söz konusu makama kadrolu birinin getirilmesinin daha uygun olduğuna karar verdiklerini belirten Özçınar, Refikoğlu’nu şahsen tanımadığını ve görevden alınmasının siyasi bir boyutu olmadığına vurgu yaptı.

Özçınar, söz konusu kararı Yönetim Kurulu’nun aldığını yineleyerek, şu şekilde konuştu:

“Bu makam belediyelerin teklifiyle zaten iki yılda bir değişiyor. Kimse bu makamda kalıcı değildir. Yönetim Kurulu’nun ana prensibi de bu yöndedir. Biz kimseyi orada uzun süre tutamayız. Merter Refikoğlu oraya atanırken zaten kadrolu birinin üzerine atanmıştı. Merter Refikoğlu sözleşmeli bir memurdur. Belediyeler Birliği’nin en üst düzeyde temsilini sağlamak için sözleşmeli mi yoksa kadrolu birinin mi olması daha doğrudur? Ayrıca Merter Refikoğlu, Mimar ve Mühendis Odası’na üye olduğundan dolayı Anıtlar Yüksek Kurulu’nda hem Belediyeler Birliği’ni, hem de Mimar ve Mühendisler Odası’nı temsil etmiş sayılıyordu. Bir kişinin iki farklı birimi temsil etmesi doğru değildi.”

2019-01-29T08:41:13+00:00 29 Ocak 2019|