Özçınar: “Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz ancak temiz çevreyle mümkün olabilir”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, çevre temizliği konusunda yaşanan büyük sıkıntılara dikkat çekti.

Çevreye ve özellikle yol kenarlarına atılan çöplerin yarattığı manzaranın üzüntü verici olduğuna dikkat çeken Özçınar, mevcut Belediyeler Yasası’ndaki bazı eksikliklerden dolayı yerel yönetimlerin çevreyi kirletenlere keseceği cezanın caydırıcı olmadığını belirtti. Özçınar, yasal değişikliğin şart olduğunu vurguladı.                                                       

Çevre konusunda her bireye de sorumluluk düştüğünü hatırlatan Özçınar, sivil toplum örgütlerinin ve çevreye duyarlı bireylerin dikkat çektikleri sorunların, toplumu bilinçlendirdiğini ifade etti ancak “ne çevre kültürü, ne de duyarlılık arzu edilen noktadadır” dedi.

“En basit örnekle, seyahat ederken, bazı duyarlı yurttaşlarımızın yaptığı gibi çöplerimizi araçlarımızda muhafaza edip, varılan noktada çöp kutularına atabiliriz” diyen Mahmut Özçınar, bu davranışın, çocuklara da çevre bilincini küçük yaşta kazandırmaya büyük katkı sağlayacağını belirtti. KTBB Başkanı Özçınar, çocuklara sadece okulda, öğretmenleri tarafından verilen eğitim değil, örnek alarak  büyüdükleri anne-baba ve büyüklerinin telkinlerinin de büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Özçınar, “güzel ülkemizi, çevremizi sahiplenmeli, sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz ancak temiz çevreyle mümkün olabileceğini unutmamamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Özçınar’ın açıklaması şöyle:

Ülkemizde halen daha çevre temizliği konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşıyoruz.

Çevreye ve özellikle yol kenarlarına atılan çöplerin yarattığı manzara, büyük üzüntü vericidir.

Mevcut Belediyeler Yasası’ndaki bazı eksikliklerden dolayı yerel yönetimlerin çevreyi kirletenlere keseceği ceza, ne yazık ki caydırıcı değildir. Yasal değişiklik şarttır.

Ancak çevre konusunda her bireye de sorumluluk düşmektedir.

Sivil toplum örgütlerinin ve çevreye duyarlı bireylerin dikkat çektikleri sorunlar, toplumu bilinçlendirmektedir. Fakat ne çevre kültürü, ne de duyarlılık arzu edilen noktadadır.

En basit örnekle, seyahat ederken, bazı duyarlı yurttaşlarımızın yaptığı gibi çöplerimizi araçlarımızda muhafaza edip, varılan noktada çöp kutularına atabiliriz.

Bu davranışımız, çocuklarımıza da çevre bilincini küçük yaşta kazandırmamıza büyük katkı sağlayacaktır. Sadece okulda öğretmenleri tarafından verilen eğitim değil, örnek alarak  büyüdükleri anne-baba ve büyüklerinin telkinlerinin de büyük bir önem taşıdığını vurgulamak isterim.

Güzel ülkemizi, çevremizi sahiplenmeli, sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz ancak temiz çevreyle mümkün olabileceğini unutmamamız gerekmektedir.

K.T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı

Mahmut Özçınar

2019-05-07T10:19:07+00:00 7 Mayıs 2019|