Özçınar: “Yerel Altyapı Projleri yerel yönetimler adına oldukça önemli”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Avrupa Komisyonu ve BM Kalkınma Programı’nın yürüttüğü proje kapsamında Belediyeler Birliği’nin de katılımcı olmasının daha iyi projelere katkı koyacağını ifade etti.

Avrupa Komisyonu, bugün (11 Nisan Perşembe) Lefkoşa’da bulunan Bandabuliya Sahnesi’nde, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Mali Yardım Programı kapsamında gerçekleştirilecek ve başlangıç bütçesi 17,7 milyon Euro olan üç yıllık yeni bir altyapı hizmetleri projesinin başlangıcını duyurdu.

Etkinlik, Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Bjornsson konuşmasında, projeler arasında bulunan Lefkoşa’nın kanalizasyon sistemi için 12 milyon Euro, Mağusa’daki kanalizasyon sisteminin düzeltilmesine yönelik ise 20 milyon Euro ayrıldığını anlattı.

Bjornsson, söz konusu projelerin sadece yereldeki vatandaşlara değil genel olarak tüm Kıbrıslılara fayda sağlayan projeler olduğunu söyledi.

Geçmişte önemli projelerin yeterince olgunlaştırılmaması nedeniyle gerçekleştirilemediğini ifade eden Kjartan Brojnsson, bu nedenle projelerin olgunlaştırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da konuşmasında Yerel Altyapı Projleri’nin yerel yönetimler adına oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Özçınar, Avrupa Komisyonu ve BM Kalkınma Programı’nın yürüttüğü proje kapsamında Belediyeler Birliği’nin de katılımcı olmasının daha iyi projelere katkı koyacağını ifade etti.

Belediyelerin de projeleri sahiplenmesi ve katılımcı olması gerektiğine vurgu yapan Mahmut Özçınar, Avrupa Komisyonu ve BM Kalkınma Programı’nın temsilcileri ile ilişkilerin canlı tutulması gerektiğini söyledi.

Mahmut Özçınar, kaynakların doğru kullanılmasının önemine de dikkat çekerek, belediyelerin de yerel yönetim ağı içerisinde yarışmacı pozisyonda olması gerektiğini söyledi.

AB mali yardım politikaları içerisinde yerel altyapıya yapılacak her türlü katkıyı desteklediklerini söyleyen Özçınar, Kıbrıs Türk halkının uzun vadede bunların katkısını göreceğini ifade ederek, kaynakların her kuruşunu doğru ve verimli kullanmanın önemli olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından, AB Program Destek Ofisi ve BM Kalkınma Programı yetkilileri tarafından projeler ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Başlangıç bütçesi 17 milyon 700 bin Euro olan projeler, Su kaynakları konusunda master plan, Güzelyurt ve Gazimağusa atık su arıtma tesislerinin genişletilmesi, Lefkoşa yeşil atık kompost tesisi, Hamitköy kanalizasyon şebekesi ve Lefkoşa eski atık su arıtma tesisinin devreden çıkarılmasını kapsıyor.

2019-04-11T11:51:31+00:00 11 Nisan 2019|