K.T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Özçınar’ın mesajı şöyle:

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanarak, 10 Aralık 1948 yılında BM Genel Kurulu’nda kabul edilen, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin imzalanmasının üzerinden 73 yıl geçti.

Beyanname, milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan II. Dünya Savaşı’ndan sonra bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, genişletilmesi ve daha adil bir dünya yaratmak amacıyla hazırlanmıştır.

Beyanname’nin imzalanmasının ardından, 10 Aralık tarihi, 1950 yılından bu yana, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.

Temel hak ve özgürlükler alanındaki belgelerin anayasası olarak nitelendirilen, insanların hak ve özgürlüğünü teminat altına alan bu beyannameye göre, her bireyin, dil, din, ırk ayrımı gözetilmeksizin eşit yaşam hakkı vardır.

Buna rağmen, dünya ne yazık ki arzu edilen noktada değildir.

Adaletsizlikleri giderecek adımlar atıp, mücadele etmek, farkındalığı artırmak çok önemlidir. Hepimizin bu yöndeki katkı ve mücadelesi çok önemlidir.

Hoşgörü ve uzlaşı kültürüyle, hak mücadelesini hep birlikte sürdürülebileceği bir dünya temenni eder, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarken daha adil yarınlar dilerim.