Yerel yönetimlerin finansal durumu değerlendirildi

Yerel yönetimlerin finansal durumu, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) himayesinde dün (30 Ocak 2019) düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, KTBB As Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Belediye Başkanları, üst düzey yetkililer ve Dünya Bankası uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantı Merit Lefkoşa Hotel’de yer aldı.

Değerlendirme toplantısı, Dünya Bankası uzmanları tarafından Avrupa Komisyonu ile işbirliği içinde her yıl hazırlanan ve bu yılki özel sayısında Yerel Yönetimlerin Finansman Sorunlarını irdeleyen Makro-Ekonomik İzleme Raporu kapsamındaki analiz ve bulguları ışığında gerçekleştirildi.

Değerlendirmede, yerel yönetimler için gelir artırıcı mekanizmaların neler olabileceği, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında tesis edilmesi gereken dikey hesap verebilirlik ilişkileri ve yerel yönetimler düzeyinde borç yönetimi konuları tartışılmış ve çözüm önerileri ortaya konuldu.

Toplantı, mevcut durumu kapsamlı bir şekilde ortaya koymanın yanı sıra, AB üye ülkelerindeki iyi uygulamalar konusunda tüm paydaşların bilgilendirilmesine de katkı sağladı.

2019-01-31T11:59:46+00:00 31 Ocak 2019|