15. Kıbrıs İpek Koza Festivali yarın başlıyor…

15. Kıbrıs İpek Koza Festivali yarın (22 Mayıs Cuma)  başlayacak; festival 2 gün sürecek…

Girne Belediyesi, Beylerbeyi Muhtarlığı, ve Yeşil Barış Hareketi işbirliğinde bu yıl “Üretim” temasıyla gerçekleşecek festival, Covid-19 salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden yapılacak.

2 gün sürecek festivalde sosyal medya üzerinden çeşitli etkinlikler yer alacak.

15. Kıbrıs İpek Koza Festivali kapsamında, Kuzey Kıbrıs’ın Facebook üzerinden canlı yayınlanacak ilk Amfitiyatro konseri de gerçekleşecek.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 23 Mayıs Cumartesi akşamı saat 21.00’de 15. İpek Koza Festivali kapsamında Girne Amfitiyatroda seyircisiz gerçekleşecek olan Gancelli konseri, Girne Belediyesi ve Gancelli , Facebook / Youtube sayfalarından canlı olarak yayınlanacak.

Festival Programı şöyle:

Festival 22 Mayıs Cuma günü 15.00’da facebook üzerinden , Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin, Yeşil Barış Hareketi genel Sekreteri Doğan Sahir’in video mesajlarıyla başlayacak.
Cuma günü, İpek Böcekçiliğinin ve İpek Kozasının Kıbrıs’taki tarihi, geçmişten günümüze Kıbrıs İpek Koza Festivali slayt gösterisi, Ülkede İpek Koza ve İpekböceği Yetiştiriciliği , Kıbrıs ve Dut Ağacı ’Kıbrıs’ta geleneksel ipekböcekçiliği ve çeyiz geleneği” konulu sunum, salyt ve video gösterimleri , “Kozamı Örüyorum”adlı kısa filmin gösterimi ve Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu’nun İkinci Cadde’nin Mahkumu “adlı oyununun video gösterimi yer alacak.


23 Mayıs Cumartesi16.00’dan itibaren,Karikatürist Musa Kayra’nın , “İpekböceği ve Corona”video sunumu, Girne belediyesi Çocuk Meclisinin “İpekböceği’nin dönüşümü”konulu kısa video sunumu, “Dut Meyvesinin sağlığa faydaları”konulu sunum ve Kıbrıslı Şairlerin şiir dinletisi yer alacak.

Saat 17:00 ‘de Sunum: Dut Meyvesinin Sağlığımıza Faydaları Naile SOYEL – Gıda Mühendisi (Video) Saat 17:30’da Şiir Dinletisi: Kıbrıs’lı Şairlerden Şiirler: Gülşen Şenderin , Hasibe Şahoğlu, Yıltan Taşçı, Şirin Zaferyıldızı Zaimağaoğlu, Altay Akalın, Turgay Akalın, Ahmet Ömerağa (Video) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği İşbirliğinde gerçekleşecek.
19.00da KKTC Cumhrubaşkanlığı Senfoni Orkestrası – Sıla4 ‘ün 6 Eylül 2019 Girne Amfitiyatro konserinin tekrarı gösterilecek ve festival saat 21:00’de  Gancelli Grubu Girne Amfitiyatroda seyircisiz olarak gerçekleştireceği, canlı yayınlanacak konserle sona erecek.

2020-05-22T05:51:58+00:00 21 Mayıs 2020|