İskele Belediyesi, İskele ve 17 köyüne hizmet götürmeye, halktan gelen talep üzerine geliştirdiği projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. O projelerden bir tanesi de Ergazi Köyü’nde hayat buldu.  İskele Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapılan Ergazi Köy Lokali, dün (17 Haziran) düzenlenen törenle kapılarını açtı. Köy kadınlarının el emeği göz nuru eserlerini de yapmalarına olanak sağlayacak Köy Lokali’nde, Ergazi Muhtarlık Ofisi,  Mutfak, Erkek-kadın ve özel gereksinimli vatandaşlar için tuvaletler, büfe, çocuk oyun alanı ve toplamda 350 metrekare de yeşil alan bulunuyor. Açılışta konuşan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Ergazi Köyü’nün Siyaset arenasında iz bırakan, ülke tarihinin en önemli kararlarına imza atan iki önemli ismin doğup büyüdüğü köy olduğuna dikkat çekti,3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Hakkı Atun’a, açılış vesilesiyle saygılarını sundu.

 

ERGAZİ KÖY LOKALİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

İskele Belediyesi’nin Ergazi Köyü’ne kazandırdığı Ergazi Köy Lokali düzenlenen törenle açıldı. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Ergazi Köyü Muhtarı Mehmet Şahkın,  İskele Belediyesi Meclis Üyeleri, İldeniz Elbasan, İsmail Y. Osum, Çağlar Karadağ, Halil Dericioğlu ve İsmail Osum’un hazır bulunduğu açılış törenine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kendisi de Ergazili olan Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Hakkı Atun, CTP Milletvekili Fide Kürşat, Turizm Planlama Dairesi Müdürü Osman Şeker’in yanı sıra Ergazi Köy halkı, civar köylerde yaşayan vatandaşlar ile köy muhtarları katıldı. Köy Lokali’nin açılışıyla birlikte Ergazi Köy Kadın Kursu’nun sergisi de açıldı.

 

TATAR: “ERGAZİ KÖYÜ, ÖNEMLİ İSİMLERİN YETİŞTİĞİ BİR KÖY”

İskele Belediyesi tarafından yapılan Ergazi Köy Lokali’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ergazi Köyü’nün çok önemli siyasilerin ve sporcuların yetiştiği bir köy olduğunu vurguladı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nu böylesi bir lokali hayata geçirdiği için kutladı. İskele bölgesinin hızla gelişen bir bölge olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, böylesi yatırımlarla bölgenin gelişimine katkı sağlandığını sözlerine ekledi

 

ÇAVUŞOĞLU: “İSKELE BELEDİYESİ BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYOR”

Açılışa katılarak konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise İskele Belediyesi’nden övgüyle bahsetti, İskele Belediyesi’nin çok başarılı işlere imza attığını vurguladı. Bu gibi başarılı işlerin kırsal bölgelerin standartlarını yükselttiğini de ifade eden Bakan Çavuşoğlu, hükümet olarak yapmak istediklerinin de bu olduğunu ifade etti.

 

SADIKOĞLU: “BİRLİK VE BERABERLİĞİNİN ARTMASINA, DOSTLUK VE ARKADAŞLIĞIN PERÇİNLENMESİNE VESİLE OLSUN”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da açılışta yaptığı konuşmada Ergazi Köyü’nün Siyaset arenasında iz bırakan, ülke tarihinin en önemli kararlarına imza atan iki önemli ismin doğup büyüdüğü köy olduğuna dikkat çekti,3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Hakkı Atun’a, açılış vesilesiyle saygılarını sundu.  Ergazi Köy Lokali hakkında bilgilerde verdiği konuşmasında Başkan Sadıkoğlu, şunlara yer verdi: İskele Belediyesi olarak İskele ve 17köyümüze hizmet götürmek, her bir köyümüzde bir iz, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.  Özellikle belirtmek isterim ki, Kalecik’ten Ağıllara, Ardahan’dan Ötüken’e kısacası İskele Belediyesi’ne bağlı her bir köyümüz ve bu köylerde yaşayan her bir vatandaşımız bizim için aynı değerde aynı kıymette.İskele Belediyesi olarak, önceliğimiz, her zaman halkımızın talep ve isteklerine yanıt vermek oldu. Bugün burada bulunmamıza vesilen olan ve az sonra açılışını yapacağımız Ergazi Köy Lokali de, burada yaşayan halkımızın, Köy Muhtarımız Mehmet Şahkın’ın aracılığıyla talep etmesi üzerine yapılmıştır.Temennim odur ki ,Ergazi Köy Lokalimiz, köylülerimizin birlik ve beraberliğinin artmasına, dostluk ve arkadaşlığın perçinlenmesine, kültürel ve sanatsal bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmasına olanak tanısın.” Başkan Sadıkoğlu konuşmasında, Ergazi Köy Lokali’nin yapımında emeği olan İskele Belediye personeline de ayrıca teşekkür etti. Sadıkoğlu, açılışta birlikte kapılarını açan Ergazi Köy Kadınlarının el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı serginin de hayırlı olmasını diledi.

 

ATUN: “ERGAZİ KÖYÜ ÇOK ŞEREFLİ BİR KÖY, BÜYÜK İNSANLAR YETİŞTİRDİ”

Kendisi de Ergazili olan, siyaset sahnesinde iz bırakan Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Hakkı Atun da açılışa katılarak bir konuşma yaptı. Köyümüze çok güzel hizmetler yapmaktasınız diyerek İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nu kutlayan Atun, Ergazi Köyü’nün tarihi hakkında bilgi verdi. 1976 seçimlerinde 5 milletvekilinin Ergazi Köyü’nden çıktığını hatırlatan Hakkı Atun, Ergazi Köyü’nün şerefli bir köy olduğunu vurguladı.

 

ŞAHKIN: “KÖYÜMÜZE YAPTIĞI KATKILARDAN DOLAYI BAŞKAN SADIKOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ergazi Köy Muhtarı Mehmet Şahkın da Ergazi Köy Lokali ve Muhtarlık Binasının tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, köyün tüm sorunlarıyla yakından ilgilenen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na köylerine yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etti. Şahkın konuşmasında lokalin yapımında emeği geçen belediye personeline de teşekkür etti.

 

AÇILIŞTA DANS GÖSTERİLERİ İLE MİNİ KONSER YER ALDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde The Cyprus Dance Education Center Bale Gösterisi, KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi, Yarköy Kültür Sanat Derneği Kıbrıs’ın Efeleri Ekibi ile İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu dans gösterisi sundu. Ergazi Kadınlar Korosu da misafirlere müzik ziyafeti sundu. Yapılan konuşmalar ve gösterilerin ardından ise Ergazi Köy Lokali’nin açılışı yapıldı.