TÜRKİYE’DEN ÇANAKKALE CUMHURİYET

ORTAOKULU GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Gazimağusa’daki Çanakkale Ortaokulu’nun Türkiye’deki kardeş okulu Çanakkale Cumhuriyet Ortaokulu Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Çanakkale Ortaokulu’nun davetlisi olarak ülkemize gelen Çanakkale Cumhuriyet Ortaokulu’nun 4 öğretmen ve 10 öğrenciden oluşan heyetini kabul etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Çanakkale Cumhuriyet Ortaokulu’nu Gazimağusa şehrinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, okulların çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ne kadar faydalı olduğunu gördüklerini, Gazimağusa’nın Çanakkale şehitliğini barındırdığını, Çanakkale isimli mahalle ve spor kulüplerinin olduğunu ifade ederek, bundan dolayı Çanakkale’nin kendileri için farklı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Gençlerin ve ailelerin bir araya gelmesinin çok güzel bir olay olduğunu, kendilerinin de bunun ötesinde şehirlerin kardeş şehir olması için çalıştıklarını, yakında kardeş şehir protokolü imzalayacaklarını çünkü Çanakkale ile çeşitli alanlarda devam eden temasları ve ilişkileri olduğunu söyledi.

Çanakkale Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Timur Uygun, Gazimağusa’ya 4’üncü gelişleri olduğunu, bugüne kadar 40 öğrencinin karşılıklı ziyaretler yaptığını, amaçlarının iki şehrin öğrencilerinin birbirlerini tanıması olduğunu, projede kurulan dostlukların devam etmesinin istediklerini, projeye verdiği destek için Belediye Başkanı İsmail Arter’e teşekkür etti.

Çanakkale Ortaokulu Müdürü Emin Özkalp da konuşmasında, projeleri sürdürmenin kararlılık gerektirdiğini, kendilerinin inançla projeye devam ettiğini, Çanakkale’yi ziyaret eden öğrencilerin Çanakkale savaşının destansı havasını yaşadıklarını ve orayı tanıdıklarını söyledi. Projeye belediyenin de katkılarının olduğunu ifade ederek Başkan Arter’e teşekkür eden Özkalp Öğrencilerin Çanakklale’nin ne demek olduğunu bilmesi için çalıştıklarını ve bunu başardıklarını, Gazimağusa’da üniversiteyi okumak isteyen Çanakkaleli öğrencilerin olduğunu bildiklerini, bunun da kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Gazimağusa Belediye başkanı İsmail Arter, görüşmenin sonunda Çanakkale Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Timur Uygun’a ipek kozası işlemeli el işi verirken, Müdür Timur Uygun ise Başkan Arter’e Çanakkale Savaşları Albümü ve el yapımı testi takdim etti.