Girne Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenlediği “Ben, Biz ve Doğa” konulu öykü yarışması ödül töreni, 27 Eylül 2022 Salı günü Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

Yarışmaya katılan çocuk ve gençlerin aileleri ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde, katılımcı çocuk ve gençlere katılım belgeleri, dereceye girenlere de ödülleri verildi.

Girne Belediye Başkanı Güngördü tarafından, Değerlendirme Kurulunda yer alan Ceyhan Özyıldız (Öykü Kitabı Yazarı, Fotoğrafçı), Emrah Öztürk (Öykü Kitabı Yazarı, Akademisyen), Orhan Eskiköy, Misli Kadıoğlu (Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri)’na da yarışmaya koydukları katkı nedeniyle plaket takdiminde bulunuldu.
Öykü yazarları Ceyhan Özyıldız, Orhan Eskiköy ve Emrah Öztürk’ün de yazma yolculukları konusunda kısaca konuşma yaptığı etkinlikte, okuma ve yazmanın önemi vurgulandı. Girne Belediyesi tarafından her yıl yapılan böylesi yarışma ve organizasyonların çocuk ve gençleri teşvik etmesi ve geleceğin düşünür ve yazarlarını yetiştirme açısından önemi vurgulandı. Öykü yarışmasının sonucunda, gelecek dönemde okullarla iş birliği içerisinde, öykü yazma atölyesi düzenlenmesi planlandığı belirtildi.

GÜNGÖRDÜ:

“İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki gençlerin ve çocukların, kitap okuması çok önemlidir ve kitap okurken de sorgulamaları çok önemlidir.  Bu sorgulama esnasında çocukların yazma dürtüsü ortaya çıkmaktadır.  Biz belediye olarak bunun farkındayız dolayısı ile biz böyle yarışmalarla çocuklarımızı cesaretlendirme amacı taşımaktayız.

Birbirinden değerli 3 tane hocamız çocuklarımızın yazdıklarını değerlendirmeye aldılar. Aslında katılmak o cesareti göstermek bizim için çok önemliydi.  Dereceye girmekte süsü olarak düşünüyorum.

Bu Öykü yarışmasına katılan bütün çocukları canı yürekten kutluyorum, üretmek tabii ki çok önemlidir ve üreten insan her zaman en iyisini yapmakla yükümlüdür diye düşünüyorum.  Ben katılan katkı koyan özellikle çocuklara ve onları teşvik eden ailelere, özveri ile çalışan belediye personeline ve hocalara çok teşekkür ederim Böylesi bir yarışmayı 5. kez düzenlemekten de belediye olarak gurur duyuyorum ”dedi.

 

 

DERECEYE GİRENLERİN İSİMLERİ:

Her yıl, ülke sınırları içerisinde yaşayan ve eğitim gören tüm çocukların katılımına açık (9-10-11 yaş grubu), (12-13-14 yaş grubu), (15-16-17 yaş grubu) olarak üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada, değerlendirme kurulunun yaptığı puanlamalar çerçevesinde birinciler 1250 TL, ikinciler 1000 TL, üçüncüler 750 TL olan ödüllerini alırken, tüm katılımcılara kitap hediye edildi.

Birinci Kategori Birincisi:
Azra Aygün- “Evimizin Neşesi Biricik”-Şht Hasan Cafer İlkokulu
Birinci Kategori İkincisi:
İlkim Eğer-” Çalışmanın Hediyesi” -Şht Hasan Cafer İlkokulu
Birinci Kategori Üçüncüsü:
Sahra Mazlum- “Sahra’nın Güncesi”- Şht Hasan Cafer İlkokulu
—–

İkinci Kategori Birincisi:
Beren Düzgen-“Şeftali Ağacı ve Biz”- Doğa Koleji
İkinci Kategori İkincisi:
Beril Savaşçı- “Doğanın Sessiz Feryadı”- Doğa Koleji

İkinci Kategori Üçüncüsü:
Selin Polatlı- “Doğam”- Oğuz Veli Ortaokulu
Simay Gümüşay- “Hepimizin Evidir Dünya”-English School of Kyrenia

——-

Üçüncü Kategori Birincisi:
Sudel Ulubey“Kırmızıya Karışalım Kelebek”-19 Mayıs TMK
Ecem Başaraner17 Mart: Küçük Bir Kızın Doğum ve Ölüm Tarihi”- 19 Mayıs TMK