Girne Belediyesi İşyeri Denetimlerini Sıklaştırdı

Bakanlar Kurulunun Corona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla, market, kasap ve fırınlara yönelik tedbirleri arttırmasının ardından, Girne Belediyesi bölgede yer alan bu işletmelere yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Belediye’den verilen bilgide; Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleri ve zabıtaları, Girne’de süpermarket, market, kasap ve fırınlara denetim gerçekleştiriyor. Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, Covid 19 ile mücadelede son derece kritik bir haftaya girildiğini belirterek, Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni önlemler ışığında, süpermarket, market, fırın ve kasaplara yönelik denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti.

Sürecin başından, ilgili işletmelere, alınacak önlemler konusunda, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının verilerini ilettiklerini söyleyen Soyel, bu süreçte  denetimlerin devam ettiğini anlattı. Sözkonusu işletmelerin konuya duyarlılık göstererek, tedbirleri uygulamaya başladığını dile getiren Soyel, ancak uygulamaların amacına ulaşması için vatandaşların da duyarlılık göstermesi , marketlere girdiğinde kurallara uyması gerektiğine vurgu yaptı. Geçtiğimiz hafta ,bu konuda bazı şikayetler aldıklarını dile getiren Soyel, 2 metre mesafe, dezenfeksiyon sıvısı, plastik eldiven ve alışveriş sepet ve arabalarının dezenfekte edilmesi konusunda zaafiyet sergileyenlere daha keskin yaptırımlar uygulanacağını vurguladı.

İki İşyeri 1 gün süreyle kapatıldı…

Karantina süreciyle birlikte, hayatın kalbinin marketlerde atmaya başladığını, toplulukların oluştuğu tek alanların marketler olduğunu anımsatan Soyel, burada gerekli tedbirlerin alınmamasının , tekrardan toplumsal salgına sebep verebileceğine dikkat çekti. Bu konuda, market sahiplerine, çalışanlarına vatandaşlara ve toptancılara görev düştüğünü vurgulayan Soyel, yapılması gerekenleri bir kez daha hatırlattı. Bugün Girne’de ,bu kapsamda ,süpermarket , market ve kasaplardan oluşan 16 işletme denetlenirken, 150 ye yakın satılmaması gereken unlu mamül ve sandwich toplandı. Eldiven ve dezenfektasyon sıvısı zorunluluğunu yerine getirmeyen bir kasap dükkanı ve market mühürlenerek 1 gün kapatıldı.

2020-03-31T10:54:32+00:00 30 Mart 2020|