Henüz 33 yaşındaydı şehit olduğunda. Geride gözü yaşlı bir eş, babalarına olan özlem ve sevgileri arttıkça artan 5 evlat bıraktı. O çok sevdiği ailesi bağımsız bir devletin çatısı altında huzurla yaşasın, ay yıldızlı bayrak gururla dalgalansın diye, kısacası vatan ve millet için gözünü bile kırpmadı. Rum’a esir olmaktansa ölmeyi seçti. Çocuk yaşta aklına koyduğu, o çok istediği en kutsal mertebeye, şehitlik mertebesine, büyük bir kahramanlıkla erişti. Tek bir dileği vardı, Hala Sultan’a komşu olmaktı, öyle de oldu…

İZLEYENLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALAN BELGESEL, DUYGULANDIRDI

Larnaka Sancağı’nın komutanlığını sırada henüz 33 yaşındayken şehit olan Üsteğmen Mustafa Orhan’ın hayatının konu alındığı belgesel 10 Ocak Cuma akşamı gösterildi. İskele AKM’de gerçekleşen Şehit Mustafa Orhan Belgeseli’nin ilk gösteriminde duygu dolu anlar yaşandı. İzleyenlerden büyük alkış alan belgeselde, Şehit Mustafa Orhan’ın doğumundan şehit olduğu güne kadar pek çok bilgi yer aldı.

İskele Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İskele Belediye Tiyatrosu tarafından hazırlanan, Ailesi, yakın arkadaşları ve silah arkadaşları tarafından Şehit Mustafa Orhan’ın hayatının anlatıldığı belgeselin ilk gösterimine İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve eşi İzlem Sadıkoğlu’nun yanı sıra İskele Belediyesi Meclis Üyeleri Huriye Kaşer, Çağlar Karadağ, Çağan Coşkuner, Halil Dericioğlu ile Hanife Demir, Şehit Mustafa Orhan’ın eşi Cemile Osmanlızade, evlatları; Osman Osmanlızade, Emine Benter, Ayşe Canatan, Emine Beydola, damadı aynı zamanda Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, silah arkadaşları,  Larnakalılar Derneği Onursal Başkanı Göksel Saydam ve çok sayıda kişi katıldı.

SADIKOĞLU: “ŞEHİT MUSTAFA ORHAN’IN İSMİ GELECEĞE IŞIK TUTACAK”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Şehit Mustafa Orhan Belgeselinin gösterimi öncesinde konuştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sahneye çıkarak bir konuşma yapan Başkan Sadıkoğlu, belgeselin yapımında emeği geçen Şehit Mustafa Orhan’ın ailesine, silah arkadaşlarına ve İskele Belediye Tiyatrosu’na teşekkür etti. “Şht. Üsteğmen Mustafa Orhan’ın ismi, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin ruhunu, bizlere yansıtan simge isimlerinden bir tanesidir” diyen İskele Belediye Başkanı, Orhan’ın mücadeleci ruhunun herkesin kalbinde iz bırakarak, geleceğe ışık tutacağına inan belirtti. Başkan Sadıkoğlu, konuşmasının devamında ise şunlara yer verdi: “O; yenilgiyi ölümden beter tutan, Rum’a teslim olmaktansa ölmeyi göze alan, vatanı ve bayrağı uğruna son nefesine kadar elini tetikten çekmeyen, hatta EOKA’cı bir Yunan Subayın ‘teslim ol, canını bağışlayacağız’ çağrısına dahi ‘size teslim olmaktansa, şerefimle ölmeyi tercih ederim’ diyerek, canını bu vatan uğrunda feda eden bir yüreğe sahip, sevecen, fedakâr, yüreği insan sevgisiyle dolu, milliyetçi bir o kadar da dinine bağlı bir komutandı. Bizler, Larnaka’dan gelip şu an İskele’ye yerleşmiş Kıbrıslı Türkler olarak, 2  olan minnetimizi ve şükran duygumuzu göstermek adına elimizden geldiğince böylesi özel bir çalışmaya imza atmaya çalıştık. Bu vesileyle, Şehidimiz Üsteğmen Mustafa Orhan’ı rahmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.”

YAKAR: “BU BELGESELİ YAPMAKTAN BÜYÜK GURUR DUYDUM”

Şehit Mustafa Orhan Belgeseli’nin gösteriminin ardından konuşan, belgesele hayat veren, İskele Belediye Tiyatrosu Yönetmeni Sami Yakar ise, bu belgeseli yapmaktan, büyük bir gurur duyduğunu söyledi. Konuşması sırasında duygulanan Yakar, Şehit Mustafa Orhan ismini ilk kez 2010 yılında duyduğunu ve çok etkilendiğini söyledi. İstedikleri kaynaklara ulaşamadıkları için belgeselin yapımını ertelediklerini ifade eden Sami Yakar, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun da katkılarıyla belgeseli hayata geçirdiklerini belirtti. İBT Yönetmeni Yakar konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Bu çok geç kalınmış bir çalışma. Çok daha önceden yapılmalıydı. Gurur duyuyor ki böylesi bir çalışmaya katkı koyduğum için. Çünkü biz bu vatanı böyle insanlara borçluyuz. Hayatımda hiç bu kadar sevilen sayılan, mükemmel bir karakteri olan bir insan tanımadım.   Bugüne kadar bir çok oyun sahneledim ama büyük bir samimiyetle söyleyebilirim ki bu belgesel benim için en önemli olaydı.”

BENTER: “MUSTAFA ORHAN GİBİ DEĞERLER, GENÇLERE AKTARILMALI”

Aile adına konuşan isim ise Şehit Mustafa Orhan’ın damadı, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter oldu. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na,  İBT Yönetmeni Sami Yakar ve arkadaşlarına belgeselin hayata gerçirdikleri için teşekkür eden Benter,  yapılan fedakârlıkların, bu memleketin daha iyi bir yer olması için ders olması temennisinde bulundu. Bu gibi değerleri; çocuklara ve gençlere aktarılmasının önemine dikkat çeken Benter, okullarda, derneklerde, kulüplerde iyi insan olmanın anlatılması gerektiğini ifade etti. İbrahim Benter, konuşmasının devamında ise şunlara yer verdi: “Mustafa Orhan gibi insanların örnek olarak anlatılması gerekir. Ancak ne yazık ki bu olmuyor. Bugünkü gençliğimiz çok ciddi problemler yaşıyor.  Bu tip programların, milli ve manevi değerlerin okullarda da anlatılması lazım. Daha iyi bir insan nasıl olunur, vatanını, milletini, insanlığı seven, bencil olmayan, tembel olmayan, fakir fukaraya yardım etmeyi seven, başkalarının problemlerini çözmeyi seven, sevgi dolu gençler yetiştirmemiz için Mustafa Orhan gibi insanları örnek almamız lazım. Aksi takdirde bu yapılan fedakarlıklar, boşa yapılmış olur.”

BELGESELE KATKI KOYANLARA ÇİÇEK VE BELGESELİN KOPYASI HEDİYE EDİLDİ

İskele AKM’de gerçekleşen belgesel gösteriminin sonunda İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve meclis üyeleri, Şehit Mustafa Orhan belgeseline katkı koyan ailesine ve silah arkadaşlarına çiçek ve belgeselin bir kopyasını armağan ettiler.