Türkiye ile KKTC arasındaki Mali İş Birliği Protokolü’nün de görüşüleceği 2 günlük çalışma ziyareti amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a eşlik eden geniş kadroda Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici de yer alıyor.

Bu kapsamda yarın K. T. Belediyeler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında da bir protokol imzalanacak.

Protokole Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile K. T. Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar imza koyacak.

Protokolün içeriğine ilişkin BRT’de canlı yayına bağlanarak bilgi veren K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, protokolün, ekonomik, sosyal ve kültürel içerikli olduğunu belirtti.

Özçınar, K. T. Belediyeler Birliği olarak gerek Türkiye Cumhuriyet Devleti ile gerekse Uluslararası Platformlarda temsiliyeti yaratmaya çalıştıklarını belirtti. K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Uzun zamandır üzerinde çalışılan protokolle Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’taki belediyelerin tecrübe paylaşımı konusunda ortak çalışmalar yapılacağını anlattı.

Mahmut Özçınar, gerek Covid-19 pandemisi gerekse ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak nasıl bir işbirliği yapılabileceği noktasında çalışmalar yaptıklarını da kaydetti.
Özçınar, pandemi dönemi içerisinde daha önce Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği üyeleriyle ile Türkiye Belediyeler Birliği üyeleri arasında telekonferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirildiğini de anımsatarak bu toplantı neticesinde yapılan çalışmaların imzalanacak bu protokolle hayat bulacağını söyledi.