K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Konya’da gerçekleştirilen Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın başkanlığını yürüttüğü 30 ülkeden 1.183 üyesi bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı, 30 Temmuz günü Konya’daki Selçuklu Kongre Merkezi’ndeki gerçekleştirildi.

KKTC’den TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın yer aldığı toplantıya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna, Kırgızistan, Makedonya ve Türkiye’de YK Üyeleri de katıldı.

Toplantıda konuşan Birlik Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 30 farklı ülkeden belediyeyi içinde barındıran Türkiye’nin tek uluslararası birliğin başkanlığını yürütmekten onur duyduğunu belirterek, “TDBB olarak özellikle kültür ve medeniyetimize sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimiz artırmak, belediyecilik tecrübesini artırmak konularında çok önemli faaliyetler yürütüyoruz.” dedi.

“Konya Büyükşehir olarak KKTC’de önemli çalışmalar yürütüyoruz”

Altay, “geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’inci yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ziyaret ettik. Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz için adada eşit hak ve adalet anlayışının hakim kılınması için gerekli desteği göstererek sürdürülebilir bir gelecek temennimizi dile getirdik. Konya Büyükşehir olarak KKTC’de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle Kapalı Maraş ilk defa açıldığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi oradaki düzenlemelerde önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Son ziyaretimizde de Diyanet İşleri Başkanlığımızla ile birlikte Kıbrıs’taki yaz kurslarına kaydolan 5 bin çocuğumuza bisiklet hediye ettik.” diye konuştu.

150.000 fidan bağışı yapılacak

Başkan Altay, Türkiye’nin birçok şehrinde yaşanan yangınlar sebebiyle geçmiş olsun dileklerini de ileterek, Türk Dünyası belediyeleri olarak ormanların yeniden canlanması için yangın bölgesine 150.000 fidan bağışında bulanacaklarını söyledi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın birliğin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunduğu toplantıda yönetim kurulu üyesi belediye başkanları da görüşlerini ifade ettiler.