Özçınar: “Toplumun, çevreye, doğaya sahip çıkması önemlidir”

K. T. Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Çevreyi, sadece 5 Haziran’da hatırlamak yeterli değildir” diyen Özçınar, toplumun bilinçlenmesinin çocukların da çevreye karşı sorumluluk bilinciyle yetişmesine imkan sağlayacağına dikkat çekti.

Özçınar’ın mesajı şöyle:

Birleşmiş Milletler 1972 yılında düzenlenen zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etmiştir. O günden bu yana  5 Haziran, çevre sorunlarına dikkat çekmek için dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmakta ve çeşitli mesajlar verilmektedir.

Ancak çevreyi, sadece 5 Haziran’da hatırlamak yeterli değildir. Duyarlılığın sadece özel günlerle sınırlı olmaması, bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesi son derece önemlidir.

Çevre ve doğal alanların korunması hepimizin sorumluluğudur. Toplumun, çevreye, doğaya sahip çıkması önemlidir.

Toplumun bilinçlenmesi çocuklarımızın da çevreye karşı sorumluluk bilinciyle yetişmesine imkan sağlayacaktır.

Çocuklarımıza çevre sevgisini ve tıpkı evleri gibi çevrelerini de sahiplenmeleri gerektiği bilincini küçük yaşta aşılamalıyız.

Dünya üzerindeki her türlü canlının birbiriyle bağlantısı olduğu gerçeğiyle hareket etmeli, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Daha güzel, temiz ve yaşanabilir bir ülke hedefi, çocuklarımıza emanet edeceğimiz daha güzel bir dünyayı da yaratacaktır.

Sağlıklı yaşamın ancak sağlıklı çevre ile mümkün olacağını hatırlatır, çevremizin aslında evimiz olduğu bilincinin daha da yerleşmesini temenni ederek  “Dünya Çevre Günü”nü kutlarım.

2019-06-05T07:50:14+00:00 5 Haziran 2019|