“Sivrisinekle mücadele en temel belediyecilik görevimiz. Halkın mücadeleye dahil olması önemli”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, bu yılki yağışlarla birlikte sulak alanların boyutları ve sayısının kontrolsüz  şekilde arttığını belirterek, sivrisineklerle mücadelenin en temel belediyecilik görevleri olduğunu vurguladı.

Sivrisinekler için üreme alanı oluşturan  sulak alanların tespiti ve bu alanlarda düzenli olarak insan sağlığına, çevreye ve diğer canlılara zararı olmayan bakteri kökenli biyolojik ürünlerle belediyelerin  ekipleri tarafından sivrisinek mücadelesi yapılmasının büyük önem taşıdığı belirtildi.

Sivrisineklerle mücadelelerin başarıya ulaşması için halkın mücadeleye dahil olmasının  çok önemli olduğu vurgulanan açıklamada, bahçelerdeki  kovalarda, varillerde,  her çeşit kaplarda 1 haftadan fazla bekleyen suların boşaltılması, kırık rögar kapaklarının onarılması, su depolarının kapaklarının kapatılmasının  evlerin  çevresinde sivrisinek üremesini engelleyeceği belirtildi.

Açıklamada, rahat bir yaz geçirmek ve sivrisineklerden bulaşabilecek olası hastalıkları önleyebilmek için belediyelerin halkla  el ele mücadele etmesinin büyük önem arz ettiği kaydedildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Sivrisineklerle mücadele en temel belediyecilik görevimizdir.”

Bilindiği gibi adamız son yüzyılın en yüksek yağışını bu yıl almıştır. Bu yılki yağışlarla sulak alanların sayısı ve boyutları kontrolsüz bir şekilde artmış bulunmaktadır. Sivrisinekler için üreme alanı oluşturulan bu sulak alanların tespiti ve bu alanlarda düzenli olarak; insan sağlığına, çevreye ve diğer canlılara zararı olmayan bakteri kökenli biyolojik ürünlerle belediyelerimizin ekipleri tarafından sivrisinek mücadelesi yapılması büyük önem taşımaktadır. Her zaman belirttiğimiz gibi sivrisinek mücadelesinde hedef; sivrisinek üreme kaynaklarında yürütülen biyolojik mücadeleler sayesinde sivrisinekleri uçmadan kontrol altına alarak havaya kimyasal atılmasının önüne geçmek olmalıdır.

Sivrisineklerle mücadelelerin başarıya ulaşması için halkımızın mücadeleye dahiliyeti de çok önemlidir. Sivrisinekler sadece büyük sulak alanlarda değil bahçemizde bulunan küçücük kaplara kadar her çeşit suda üreyebilmektedirler. Bu nedenle bahçelerimizdeki kovalarda, varillerde özetle her çeşit kap kacakta 1 haftadan fazla bekleyen suların boşaltılması, kırık rögar kapaklarının onarılması, su depolarının kapaklarının kapatılması evlerimizin çevresinde sivrisinek üremesini engelleyecektir.

Rahat bir yaz geçirmek ve sivrisineklerden bulaşabilecek olası hastalıkları önleyebilmek için belediyelerimizin halkımızla el ele mücadele etmesi özellikle  bu yıl büyük önem arz etmektedir.

                                                                              Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği

2019-04-25T10:14:01+00:00 25 Nisan 2019|