Girne Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Kültür ve Turizm Komitesi Başkanlık Divan Toplantısı dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (K.K.T.C) gelen heyet, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni (KTBB) ziyaret etti.

KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, KTBB AS Başkanı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, UCLG-Mewa 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevini üstlenen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman başkanlığındaki heyetle biraraya geldi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman başkanlığındaki heyette, UCLG-MEWA Özel Kalem Müdürü Tolga Öztürk​​, UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi’nden Osman Çorumlu, UCLG-MEWA Medya İletişim Uzmanı Birsen Akbunar, Nevşehir Belediye Başkanı Rasım Arı, Nevşehir Belediyesi Genel Müdürü Rasım Sarı, Nevşehir Belediye Meclis üyesi Coşkun Kırtıl, Nevşehir Belediyesi  Turizm ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kalcı, Şanlıurfa Belediyesi Beltur Genel Müdürü İbrahim Erhan Emiroğlu, Şanlıurfa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mithat Nebi Şengöz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ahmet İnan yer aldı.

KTBB Başkanı Özçınar burada yaptığı konuşmada, UCLG-MEWA işbirliği içerisinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, KKTC için son derece önemli olduğunu kaydetti. Özçınar, Girne Belediyesi’nin UCLG-Mewa 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevine gelmesinin ülke turizmi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Daha sonra söz alan KTBB AS Başkanı, LTB Başkanı Mehmet Harmancı da heyeti Lefkoşa’da ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek, Girne’nin ülkemiz turizmi için çok özel bir yeri bulunduğunu kaydetti.

UCLG-Mewa 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevini üstlenen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise Girne’nin KKTC’nin turizm başkenti olduğunu söyledi ve ülkeyi en iyi şekilde temsil edeceklerini vurguladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da yaptığı konuşmada, KKTC’de bulunmaktan ve KTBB ile yürüttükleri iyi ilişki ve işbirliklerinden son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından hediye ve plaket takdimi gerçekleştirildi.