Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği  ile Türkiye Belediyeler Birliği  arasında, iki ülke  belediyeleri  arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla, 23 Haziran  tarihinde imzalanan protokolünün ardından, ilk proje hayata geçiyor.

Protokol kapsamında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile  Girne Belediyesi arasında, zeytinciliği geliştirmek amacıyla imzalanan, yaklaşık 1 milyon 110 bin Türk Lirası  bütçeli ‘Yeşil Şehirden Yeşil Adaya Projesi’yle ilgili olarak Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binasında  bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve birçok yerel belediye temsilcisinin katılımıyla Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından finanse edilecek, çeşitli projelerle, belediyelerin hizmet kapasitesini geliştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın yerelden desteklenmesi hedefleniyor.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Türkiye Belediyeler Birliğiyle, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokolle, belediyeler  arasındaki işbirliğinin önemli bir noktaya taşındığını vurgulayarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesiyle  imzalanan  “Yeşil Şehirden, Yeşil Adaya Projesiyle,  ülkede zeytincilik konusunda  çok önemli aşama kat edileceğine inanç belirtti.

Güngördü, projeyle amaçlarının,  ülkedeki zeytin potansiyelini bilimsel  yaklaşımlarla arttırmak, çeşitlendirmek, zeytin ağacı, meyvesi ve ürünlerine daha fazla ekonomik değer kazandırmak ve üretimini teşvik etmek olduğunu kaydetti.

1974  sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta  sayısı  1 buçuk milyon kök olan zeytin ağaçlarının sayısının bugün yapılaşma nedeniyle iyice azalarak  600bin civarına geldiğini anımsatan Güngördü, 20 yıl önce hayat verdikleri Zeytin Festivaliyle, bu konuda bir duyarlılık geliştiğine vurgu yaptı.

Bu projeyle,  Tarım ve Orman Bakanlığının, ülkede zeytin üretiminin ve potansiyelinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına katkı sağlayacaklarını ifade eden  Güngördü, ülke iklimi ve şartlarına uygun zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi, en verimli şekilde ürün alınması  ve zeytinin ülke coğrafyasında  eski değerini bulması  için çalışacaklarını  söyledi.

Bir milyon 110 bin bin Türk Liralık proje kapsamında 50 bin zeytin fidanının dağıtılacağını,  zeytin bahçeleri kurulumu, kadın istihdamının desteklenmesi ve zeytin yetiştiriciliği eğitimleri düzenleneceğini dile getirerek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sunan Güngördü, Gaziantep Büyükşehir  Belediyesi’nin, tarımda makineleşme desteği  vereceğini de belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ülkede tarımsal üretimin  geliştirilmesi,  tarım ürünlerinin ekonomik değer kazanması ve üretimin teşviki için çalıştıklarını  belirterek, zeytinciliği geliştirmeye yönelik, Girne ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri  işbirliğinde hayta geçecek projeye   her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı –Tarım Şube Müdürü  Yusuf Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile KKTC Girne Belediyesi işbirliğinde hayata geçecek projeyle, Kuzey Kıbrıs’ta, zeytin üretim alanlarındaki ihtiyaç giderilerek Kıbrıs iklim ve toprak özellikleri bakımından zeytin yetiştiriciliğine uygun ağaçları yetiştirmek için yeni yol haritası belirleneceğini dile getirdi.

Proje kapsamında, yerel zeytin çeşitleriyle zeytin bahçeleri kurulumu, kadın istihdamının desteklenmesi ve zeytin yetiştiriciliği eğitimleri düzenleneceğini belirten  Yılmaz,  Girne ve çevresindeki diğer yerleşim birimlerinde, zeytinden en yüksek verimin elde edilmesi, ekonomik kayıpların önüne geçilmesi,  ulusal-uluslararası pazarda yer alması için çalışma yapılacağını anlattı.

Tarımda makineleşme desteğinin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  tarafından, Girne Belediyesi üzerinden, çiftçilere sağlayacağını söyleyen Yılmaz, bölgeye budama makası, budama testeresi, zeytin taşıma kasası, pülverizatör ve zeytin hasat makinası hibe edileceğini ve böylece tarım teknolojileri uygulamalarıyla zeytine katma değer kazandırılarak verim ve kalite artırılacağını kaydetti.