Belediyeler Birliği Yürütme Kurulu K.K.T.C’de  Korona virüsü vakasının görülmesi  üzerine alınacak tedbirler konusunda Bakanlar Kurulu’nun bu konuda aldığı kararlara paralel olarak ve her belediyenin kendi tedbirlerini almakta özerk olduğu bilinciyle aşağıdaki kararları almıştır.

  1. Korona virüsünden korunulması amacıyla  Belediyelerimizin ikinci bir duyuruya kadar yapacağı kültürel etkinliklerin ertelenmesi yönünde karar alındı.
  2. 18-24 Mart arasında her yıl Belediyeler tarafından yapılmakta olan yaşlılarla ilgili etkinliklerin ikinci bir duyuruya kadar ertelenmesi yönünde karar alındı.
  3. Belediyeler Birliği, ikinci bir duyuruya kadar Türkiye ve üçüncü ülkelere yapılacak olan programlanmış ziyaret ve çalışmalarının iptaline karar vermiştir.
  4.  Belediyelerimizin Anayasa’nın ve Belediyeler Yasası’nın kendilerine vermiş olduğu yetki ve görevlere uygun olarak halk sağlığı ile ilgili yapmakta olduğu temizlik, ilaçlama hizmetleri, haşere ile mücadele hizmetlerini sıklaştırarak devam etmeleri yönünde karar alındı.
  5. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın başlattığı toplu taşıma araçlarının hijyen denetimi ile ilgili her Belediye kendi sınırları içerisinde yapılacak çalışmalarda yer almaları yönünde karar alındı.
  6.  Belediyelerimizin, eğlence ve dinlence yerleri, alış-veriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarının temizlik ve sağlık ile ilgili denetimlerini artırması yönünde karar alındı.

            Mahmut ÖZÇINAR

    K.T.Belediyeler Birliği Başkanı