GAZİMAĞUSA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ YILSONU GÖSTERİLERİNDE AYAKTA ALKIŞLANDI
Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin yıl sonu etkinliğinde yaptıkları gösteriler izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin dün akşam Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki gösterilerinde izleyenlere birbirinden renkli dans gösterisi sunuldu. Öğrencilerin 1 yıl boyunca hazırlandığı birçok performans büyük ilgi gördü. Gecenin sunuculuğunu Gazeteci Serhat İncirli yaptı.
Bu anlamlı gecede konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter;”Böyle güzel etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek etkinlikler dışında okulu da ziyaret ettiğini, yüzlerindeki mutluluk ifadesi çocuklara verilen eğitimin başarılı olduğunu gösterdiğini ifade etti. Özel eğitimin farklı ve hassas bir eğitim olduğunu, okulun ihtiyaç duyduğu noktada gereken desteği verdiklerini, bundan sonra da aynı desteği vermeye devam edeceğini ifade etti. Başkan Arter, her insanın bu konuya duyarlılıkla özel bir ilgi göstermesi gerektiğini ifade ederek bundan sonraki etkinliğin daha kalabalık olmasını temenni etti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner konuşmasında, ülkenin her ilçesinde 1 hafta Boyunca Sosyal Hizmetler Dairesinin etkinlik düzenleyerek farklı gelişen vatandaşlara değer vererek konuyla ilgili farkındalık yaratılmasını amaçladıklarını, ülkede güzel şeyler de olduğunu ancak bunun yayınlanmasının bazen unutulduğunu ifade etti. Göreve geldiğinde Girne 18 yaş üstü rehabilitasyon merkez i güneş köyde ulaşım sıkıntısı olduğunu, uzun süredir bu sorunun çözülmediğini, göreve geldikten sonra kendinin araçları sağladığını ve sorunu çözdüğünü ifade etti. Özel eğitim merkezindeki öğrencilerin 18 yaşına geçtiğinde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının sorumluluğa girdiğini, diğer projelerinin engelsiz yaşam evi projesi olduğunu ifade ederek, “anne babaların birgün hayat veda ettiklerinde geride kalan çocuklarımızın bakımını üstelenecek kurum eksikliği vardı. Göreve geldiğimizde atmış olduğumuz adımla başlamış olan ihaleyi 90 gün sonra başlatarak bitirme aşamasına getirdik. Engelsiz Yaşam Evi Projemiz tahmin ediyorum ki gelen ayın sonunda birinci etabı tamamlanarak hizmet girecek duruma gelecek. Ancak bununla bitmiyor. Engelsiz yaşam evi olacağı için çevre düzenlemesi için ihale ayrı arı yapılacaktı ama kaynak bulup birleştirme yönüne gidiyoruz. “dedi. Projeyi yıl sonuna doğru tüm donanımı tamamlayıp kullanıma sunmak için seferber olacaklarını ifade eden Bakan Saner, sadece engeller için değil yaşlıları ve bebekleri gezdirirken birçok engelle karşılaşıldığını, sosyal ve güvenlik bakanlığı olarak tüm engelleri kaldırmak için Gazimağusa bölgesinden çalışmaya başlama çağrısı yaptı. Bakan Saner, geçtiğimiz hafta gelişimi farklı kardeşlerimizin sergisinde ne kadar güzel üretimler yaptığını gördüklerini ifade ederek, Güzelyurt’ta ise folklor gösterisi ve tiyatro oyunu izlediklerini, Girne’de 18 yaş üstü öğrencilerinin bakanlık personeliyle futbol maçı yapacağı bilgisini verdi.
Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek ise her yıl etkinliklerde bir araya geldiklerini ve özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin fırsat verildiğinde neler yapabileceğini gördüklerini, özel eğitim olmayan bir ülkenin eğitim sisteminin çağdaşlığından bahsetmenin mümkün olmayacağını, temel insan hak ve özgürlüklerine hepimizin saygı duyması gerektiğini, fırsat eşitliğinin anayasal bir hak olduğunu söyledi. Fırsat eşitliğini yaratmadığımız bir ortamda bir ülkenin adalet sisteminin doğru çalıştırılamayacağını, bizlerin hep beraber özel gereksinimli öğrencilere fırsat yaratırken onalrın sadece bugününü değil yarını da düşünmeliyiz. “dedi. Büyük projelerin hayat geçmesiyle ” ben olmadan çocuğum ne olacak?” sorununa da cevap bulunacağını belirtti ve bir ülkenin moral değerinin o ülkenin devlet olarak engellisine yaşlısına verdiği değerle ölçüldüğünü söyledi.
2016’nın mayısında bir araya geldiklerini ardından 2017’nin müziklerini belirlediklerini ifade ederek, öğrencilerin eğitmenleriyle severek çalıştığını, velilerle etkinlikte bir arada olmak istedikelrini ancak katılmayan veliler olmasına üzüldüğünü ifade etti. Özel eğitim merkezi olarak gitmeyenlerin sadakatini ve sabrını sevdiklerini ifade ederek, ” Biz siz velilerle birlikte olmaktan çok mutluyuz, Gazimağusa özel eğitim merkezi olarak sizleri seviyoruz iyi ki varsınız” dedi.
Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu konuşmasında, “bu akşam heyecan duymamak elde değil” diyerek konuşmasına başladı ve okulu ziyaret ettiğinde her eğitmenin ne kadar uğraş verdiğini gördüğünü gençlerle bu şekilde ilgilenilmesinin çok önemli olduğunu bu işin yürekten yapılan bir iş olduğunu söyledi. Gençlik Dairesi Olarak Sanat Yönetmenleri Adem Öksüzoğlu’nun etkinliğin hazırlanmasında danışmanlık yaptığını ifade eden Eroğlu, tüm çalışanları kutlarken çocuklarını okula teslim eden velilere teşekkür etti ve sahneye çıkan çocuklara başarılar diledi.