Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör başkanlığındaki bir heyet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 3 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

12-14 Nisan tarihlerini kapsayan resmi çalışma ziyareti kapsamında önemli görüşmeler yapan TBB Heyeti’ne, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar başkanlığında, bazı belediye başkanlarından oluşan KTBB Heyeti ile Genel Koordinatör Hüseyin Köle eşlik etti.

 

Farklı bölgelerde incelemeler yaparak, Belediye Başkanları, Başbakan ve Büyükelçi ile görüştüler

 

TBB Heyeti çalışma ziyareti kapsamında, KTBB As Başkanı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan ve Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ile de biraraya geldi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hayrettin Güngör, TBB Genel Sekreteri  Birol Ekici, TBB Genel Sekreter Yrd. Kayhan Özüm ve farklı belediyelerden yöneticilerin yer aldığı heyet, ziyaretlerinin ilk gününde, Güngör Katı Atık Tesisi’nde incelemelerde bulunmasının ardından İskele’ye giderek K. T. Belediyeler Birliği As Başkanı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile biraraya geldi, ardından Kapalı Maraş’ta incelemelerde bulundu. Heyet daha sonra Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi. Buradaki görüşmede Türkiye ile KKTC’deki belediyeler arasında var olan işbirliklerinin daha da geliştirilmesi konusu ele alındı.

 

TBB Heyeti, resmi çalışma ziyaretinin ikinci gününde ise Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni ziyaret ederek KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile biraraya geldi. Tarihi binayı gezerek bilgi alan heyet daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri tarafından kabul edildi. TBB Heyeti bu kabulün ardından ise Girne Belediyesi’ni ziyaret ederek, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile biraraya geldi.

 

Heyet, temaslarının son gününde ise Güzelyurt’u ziyaret etti. Kültür Evi’nde KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile biraraya gelen heyet daha sonra Güzelyurt Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi ve Kent Park projesini yerinde inceleme fırsatı buldu. Özçınar, heyete bilgi vererek Güzelyurt Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı.

 

Geniş kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yapıldı

 

İki heyet, bir süre önce hizmete giren ve proje olarak Amerikan Mimarlar Odası (Rochester Bölgesi) Kamusal Binalar kategorisinde tasarım yarışmasına katılmaya değer bulan Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda da geniş kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda iki birlik arasındaki işbirliği kapsamlı olarak masaya yatırıldı. Alt yapı mekanizmalarının güçlendirilmesi, yakın dönemde kardeş belediyecilik ilişkilerinin artırılması ve TBB aracılığıyla KTBB’nin uluslararası arenada görünürlüğünün artırılması için ne gibi çalışmalar yapılabileceği ele alındı. Heyetler, hedefe yönelik yürütülecek çalışmalar için mutabık kaldı.

 

Özçınar: “Çok yararlı görüşmeler yaptık”

 

Ziyaret kapsamında çeşitli bölgelerde görüşme ve incelemeler yapan TBB Heyeti’ne Başkanlık eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KKTC’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirip, çok iyi karşılandıklarını belirterek teşekkür etti.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokol gereği gerçekleştirilen ziyareti değerlendiren KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mahmut Özçınar, iki birlik arasında yürütülecek iş birliği ve kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde gerçekleştirilecek çalışmalar konusunda da genel bir durum değerlendirmesinde bulunduklarını kaydetti. Çok yararlı görüşmeler yaptıklarını anlatan Özçınar, yasalarla birlikte, belediyelerin yetki ve sorumlulukları ile gelir artırıcı bir takım çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladıklarını, birlikte çalışma modelleri üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını, bunun da son derece önemli olduğuna dikkat çekti.