BAĞIMSIZLIĞIMIZ VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN ŞEHİT OLDULAR
1958-1963 ve 1974’teki Milli Mücadele Yılları sırasında Kıbrıs Türk Halkına bağımsız bir devlet, özgür bir yaşam bırakmak için, canlarını feda eden Topçuköylü 9 şehit, düzenlenen törenle anıldılar. Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenen tören, anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekildiği Topçuköy Şehitliği’ndeki törende Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği Başkanı Metin Balan, birer konuşma yaptı.

TÖRE: “ŞEHİTLERİMİZ SAYESİNDE ELDE ETTİĞİMİZ ÖZGÜRLÜĞÜ DEVLET KURARAK TAÇLANDIRDIK”
Topçuköy Şehitlerini anma törenine katılan Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre şehitlerine, malul gazilerine ve şehit ailelerine sahip çıkmayan bir toplum özgürlüğünü ve bağımsızlığını devam ettiremez diyerek başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kıbrıs Türk halkının üzerinde çok oyunlar oynanıyor. KKTC Devletine sahte devlet yakıştırması yapanlar çıkıyor. Türk Ordusu’nun Ada’daki varlığına işgalci diyenler çıkıyor. Hâlbuki Anavatan Türkiye, Rahmetli Bülent Ecevit, Türk Ordusu’nu Kıbrıs’a göndermeseydi bugün Kıbrıs Adası Girit olacaktı. Biz bu toprakları vatan yaptık, vatan yaptığımız bu yerde de ay yıldızlı bayrakları göndere çektik, devlet kurduk. Kurucu Cumhurbaşkanı ‘Devletiniz yoksa çıplaksınız. Hiçbir şeyiniz yoktur’ demiştir. Onun için KKTC’yi kurduk da ne oldu diye ifade edenleri kınıyoruz.
Şehitlerimiz, malul gazilerimiz, mehmetçiklerimiz sayesinde elde ettiğimiz özgürlüğü, devlet kurarak taçlandırdık. Bu devlete sahip çıkmak da hepimizin görevidir. Biz devletimize sahip çıkmazsak, bu vatan topraklarına sahip çıkmazsak, aziz şehitlerimizin ruhları incinmiş olur. O yüzdendir ki ay yıldızlı bayrakları bu topraklarda dalgalandırmak hepimizin görevidir.

Konuşmasının sonunda ‘sizlerin kemiklerini sızlatmayacağız, sizlerin bıraktığı eseri ebediyen yaşatacağız diyen Töre, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

SADIKOĞLU:“ONLAR, BİZLERE BAĞIMSIZ BİR ÜLKE BIRAKMAK İÇİN ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇTİLER.”
İskele Belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmasına kahramanlık destanının bir parçası, milli mücadelemizin yılmaz savunucuları, vatan toprağı uğruna canlarını feda eden Topçuköy Şehitlerimizi anarak başladı. Başkan Sadıkoğlu, devamında ise şunlara yer verdi: “Onlar; Vatan ve millet, toprak ve bayrak denilince hiç düşünmeden evlerinden çıktılar ve bir daha geri dönemediler. Analarına, babalarına, eşlerine, çocuklarına ve tabi ki biz Kıbrıs Türk halkına daha yaşanabilir, bağımsız bir ülke bırakmak için şehadet şerbetini içtiler. Tıpkı, henüz yaşamının baharında 18 yaşındayken, yaşayacak daha nice güzel günleri varken Rum’un hain saldırısı sonucu aramızdan ayrılarak şehitlik mertebesine erişen Orhan Salih gibi. Mehmet Emin Hüseyin, Bekir Mustafa, Kamil Ahmet, Mahmut Mehmet Ali, Hasan Mustafa ve halen Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından naaşlarına ulaşılmaya çalışılan; İsmail Balcı, Ahmet Ali Osman ve Fuat Gülali gibi… Bu vatan için kim bir zerre kadar da olsa hizmet etmişse kaldı ki isimlerini saydığımız değerli büyüklerimiz vatanları için canını vermiştir, bu millet, o kişileri her an, şerefle ve gururla yad etmeye devam edecektir.” Başkan Sadıkoğlu mesajının sonunda ise, Topçuköy Şehitleri’ne Allah’tan rahmet, şehit ailelerine de sabır diledi. Başkan Sadıkoğlu, bir daha böylesi dinmek bilmeyen acıların yaşanmamasını da temenni etti.

BALAN: “TOPÇUKÖY HALKI ADINI TARİHE, ALTIN HARFLERLE YAZDIRMIŞTIR”
Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği Başkanı Metin Balan da, Rumlar’ın 3 koldan saldırdığını, Topçuköy Şehitliği’nin olduğu mevziiye havan topu ve uçaksavarlarla çok şiddetli saldırı gerçekleştirdiğini hatırlattı. Devamında ise şunlara yer verdi: Çatışmalar sırasında 6 saat direnen mücahitlerimizin mermilerinin bitmesi sonucu Rumlar tarafından alıkonularak şehit edildiler. Topçuköy halkı var olma mücadelesinde vatan savunmasında adını, tarihe, altın harflerle yazdırmıştır. Çünkü tam 9 şehit vermiştir. Diyoruz ki sizlerin bize bıraktığınız bu bayrağı, bu toprakları, kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza, sizlerin ve Allah’ın huzurunda söz veririz. Ruhlarınız şad olsun”

TOPÇUKÖYLÜ 9 VATAN EVLADI, DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDILAR
Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenen törene; şehit aileleri ve yakınlarının yanı sıra Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İskele Kaymakam muavini Necmi Karakılıç, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve eşi İzlem Sadıkoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 4. Piyade Alay Komutanlığı Vekili Personel Yarbay Alper İmren, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Topçu Yarbay Oğuzhan Kırılmaz, İskele Polis Müdür Vekili Gökay Karagil, İskele Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü adına Varol Kalkanel, İskele Belediyesi Meclis Üyesi Sefa Kurukafa ve İsmail Osum, İskele Belediyesi Müdür Vekili Mustafa Kabasakal, siyasi parti temsilcileri, Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Derneği İskele Şubesi ile kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

ŞEHİTLER İÇİN DUA OKUNDU
Naile Osum’un ‘Bu Vatan kimin’ isimli şiirini okuduğu Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenen törende Dinişleri Başkan Yardımcısı Fahrettin Öğdü şehitler için dua okudu. Törenin sonunda ise İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve diğer katılımcılar şehitlerin kabirlerine karanfiller de bıraktı.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Öte yandan İskele Avcılık Atıcılık Kulübü himayelerinde Topçuköy Şehitleri anısına hafta sonu düzenlenen Sporting Anı Turnuvası’nda dereceye girenlere ödülleri, katkıda bulunanlara ise teşekkür belgeleri takdim edildi.